Бібліотека Розкішнянського навчально-виховного комплексу "загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-медичний ліцей"
ЛАСКАВО ПРОСИМО!
Ми раді вітати Вас на сторінці шкільної бібліотеки
Бібліотека запрошує читачів з понеділка по п’ятницю, з 8.00 до 16.00.
Бібліотека сприяє реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу.
Вас обслуговує бібліотекар: Луценко Неля Степанівна.
Навчити дитину любити книгу, сприймати її як життєдайне невичерпне джерело пізнання світу, виховувати любов до книги, прищеплювати навички бібліотечно-бібліографічної грамот-ності першочергові завдання шкільного бібліотекаря. Виховання бібліотечно-бібліографічної культури учнів - це щоденна і копітка праця. Вона буде ефективною лише за умови, коли бібліотекар сам досконало знає фонд бібліотеки, кожну її книжку, вміє її популяризувати. Байдужий бібліотекар, який не знає книжки і не вміє запропонувати дитині потрібну і найбільш цінну саме для неї книжку зацікавити її читанням, не дасть користі, а лише зашкодить. 3 основами користування бібліотечним фондом школярів знайомлю як у процесі повсякденної роботи, так і на спеціальних бібліотечно - бібліографічних уроках, починаючи з першого класу.
В шкільній бібліотеці з учнями першого класу проводиться екскурсія-подорож-гра у цікаву країну книжкових героїв. Під час такої екскурсії відбувається знайомство з бібліотекою, знайомство з бібліотечними термінами: бібліотека, стелаж, формуляр, читацький зал.
У бібліотеці організовуються виставки: «Твої перші. книги» , «Книга - твій перший друг. Бережи її», «Книга - джерело знань», «Нам без книги ніяк не можна.
Щоб діти полюбили книжку, хотіли приходити до бібліотеки і були в ній якомога довше, створюються всі умови. Протягом навчального року молодші школярі поступово знайомляться з казками, віршами, загадками, скоромовками, дитячими піснями, лічилками, оповіданнями. Вони вчаться розрізняти види дитячих книжок за оформленням: книжка-малятко, книжка-кар-тинка, книжка-театр, книжка-іграшка; за структурою: книжка-твір, книжка-збірка; навчаються правильно називати відомі книжки (прізвище автора і заголовок книжки) і виявляти інтерес до їх змісту (відома: невідома; про що; на яку тему). Це допомагає бібліотекарю розширювати читацький кругозір дітей, розвивати в них уміння використовувати книжки як засіб застосування набутих знань у практичному житті.
Під час індивідуальних та групових бесід діти молодшого шкільного віку вчаться користуватися бібліотекою, вибирати книжки для читання за книжковими виставками, тематичною ілюстрованою картотекою, . бережливо ставитись до книг, ремонтувати Їх. Для учнів початкових класів я проводжу такі бібліотечні уроки:
• « Як берегти книгу? » ;
• «Як читати книгу?»;
• «Самостійний вибір книги»;
• «Твої перші енциклопедії»;
• «Як книга приходить до людей?»;
• «Періодичні видання для молодших школярів».
Метою цих уроків є формування у молодших учнів умінь і навичок самостійного, свідомого читання книг. Вони вчаться орієнтуватись у різноманітних джерелах інформації, прилучаються до використання довідкової літератури при підготовці до уроків тощо.
При розробці бібліотечних уроків для учнів середніх та старших класів, прагну, щоб ці уроки були цікавими, емоційними, доступними за змістом, відповідали фізіологічним та психологічним особливостям даної вікової категорії.
Система бібліотечно-бібліографічних уроків для учнів середніх та старших класів підпорядкована формуванню у них свідомого і зацікавленого ставлення до книги; потреби у систематичному читанні, навичок самостійного вибору книги і пошуку її у бібліотеці; вміння правильно добирати й читати науково-пізнавальну й науково-популярну книгу; користуватися довідковими виданнями і періодикою; застосовувати одержанні знання й вміння у громадській роботі, самоосвіті та самовихованні. У популяризації основ бібліотечно - бібліографічних знань використовую різноманітні технології: бесіди, лекції, практичні завдання доповіді, повідомленням. усні журнали, різні види змагань, наприклад: «Ще вчора ми цього не знали» (при вивченні довідкового фонду), уроки-подорожі тощо.
Для учнів середніх та старших класів проводяться такі уроки:
• «Енциклопедії і довідники»;
• «Каталоги і картотеки шкільної бібліотеки»;
• Енциклопедії - один із видів довідкової літератури для учнів»
• «Все про довідковий апарат»;
• «Книги про книги»;
• «Чи знаєш ти свою бібліотеку?».
Майже всі учні нашої школи вільно орієнтуються у книжковому фонді бібліотеки відповідно до їх вікової групи.
Пропаганда літератури шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом.
Масова робота шкільної бібліотека - це складова системи роботи школи з виховної роботи та з формування основ бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів, методом масового керівництвачитанням. Бібліотекар і педагоги прагнуть, розвиваючи пізнавальні інтереси учнів, виховувати особистість гармонійно розвинену, високо ерудовану висококультурну. Крім індивідуальноїроботи, в шкільній бібліотеці все більше поширюються масові форми роботи: літературні вечори, години спілкування, конференції, літературно-мистецькі подорожі, вікторини, вечори пам'яті, уроки реквієми, які сприяють поглибленню знань і умінь, задоволенню творчих інтересів, розвитку здібностей, інтелекту учнів. Одним із напрямів нашої бібліотеки є популяризація національної літератури, духовних і культурних цінностей українського народу. Формами масових заходів єлітературні години, літературні свята, презентації книг. При цьому враховуються потреби шкільної програми. Обираються теми, або творчість письменників, на які у шкільній програмі відводиться обмаль часу. Наприклад, у школі організована година поезії. за творчістю Ліни Костенко. В її віршах історія народу, його щасливі і тривожні дні. Також підготовлена та проведена година народознавства «Здолавши віками карбований час, пробилася писанка нині до нас». Цікавою формою проведення масових заходів є ті, у яких містяться елементи гри.
У школі організовуються заходи присвячені Новорічним та Різдвяним святам, а саме: театралізовані дійства «Різдвяні вечорниці, з елементами фольклору; Новорічна шоу-програма «Чарівні пригоди Зимоньки-зими». Щороку під час зимових канікул проходить конкурсно-розважальна програма «Зимові забави».
Вже стало доброю традицією відзначати в перші березневі дні день народження генія українського народу - Тараса Григоровича Шевченка. Бібліотека бере активну участь у проведенні шкільного Шевченківського тижня. Тут функціонує постійно діюча виставка «Великий син українського народу». Дітям подобаються книжкові виставки, бо знають, що тут завжди можна зустріти цікаву книжку. Подобаються їм виставки-кросворди, виставки-вікторини. Для учнів влаштовувалася виставка-кросворд за творами Т.Г. Шевченка «Якщо зможеш відгадай». З учнями середнього шкільного віку щорічно проводиться конкурс на краще читання віршів Т.Г.Шевченка.Серед літератури, що подана на книжковій виставці, діти знаходять ту книжку, в якій можна знайти відповіді на запитання.
Шкільна бібліотека бере участь у проведенні предметних тижнів у школі. В рамках предметних тижнів проводяться огляди літератури, добираються необхідні посібники. Tут у пригоді стають картотеки, тематичні папки, наприклад:
• «Наші обереги»;• «Це цікаво знати»;
• «Рідна мова, рідне слово»;
• « Земний уклін тобі, Кобзарю»;
• «Про все на світі»;
• «Історичні портрети».
У шкільній бібліотеці працює гурток « Юний бібліотекар», Його відвідують активні читачі. Во-ни допомагають ремонтувати книги, працюють у «Книжковій лікарні», беруть участь в обслуговуванні учнів молодших класів, дають поради щодо вибору книжки, вчать, як правильно це робити.
У березні щорічно проводиться тиждень дитячої та юнацької книги. Це свято залучає дітей до невичерпних джерел знань, стає осередком широкого і радісного спілкування, а шкільна бібліотека - справжнім храмом книги, в якому кожен читач відчуває себе бажаним гостем.
Вихованню в учнів бережливого ставлення до навчальної книги, як і до книг узагалі, у школі приділяється велика увага. В ході Всеукраїнського огляду-конкурсу «Живи, книго!» бібліотека проводить двічі на семестр рейди-перевірки стану .підручників у кожному класі. Підсумки перевірок відображаються у газетах-блискавках, на шкільних лінійках, на батьківських зборах. У кожному класі створено дозори бережливих, які перевіряють стан підручників один раз на місяць. Одним із основних заходів акції «Живи, книго!» - Є огляд-конкурс «Книзі - довге життя» який проводиться протягом усього навчального року і оцінюється за такими критеріями:
• наявність куточка «Живи, книго!»
• стан підручників у класі;
• результати перевірки підручників.
На шкільних батьківських. зборах проводиться бесіда з батьками: «Шкільний підручник - один з основних елементів забезпечення навчально-виховного процесу школи».
У класах проводяться бесіди про дбайливе ставлення до книг, про збереження шкільних підручників тощо.
Для поповнення книжкового фонду в школі проводиться акція «Підтримай бібліотеку - подаруй книгу» до якої залучаються учні, вчителі, батьки.
Бібліотека завжди була збирачем, хранителем і дослідником творів друку - вічних пам'яток писемності, а бібліотекарі - вірними зберігачами і популяризаторами духовного надбання поколінь.
Завдяки шкільній бібліотеці люди мають унікальну можливість. познайомитися з історією розвитку освіти та культури рідного краю. Без шкільної бібліотеки неможливо сьогодні уявити навчання і виховання школярів, без неї неможлива освіта і самоосвіта педагогічних працівників, учнів і батьків.
Тому своє основне завдання як шкільного бібліотекаря я вбачаю у прищепленні дитині любові до книги, навчання учнів-читачів користуватися бібліотекою, її фондами, довідково-бібліографічним апаратом.
Також завдання навчити і учня, і вчителя оволодіти інформаційною культурою:
- допомогти усвідомити значення інформації для особистого розвитку;- навчити дітей користуватися інформацією з різних носіїв інформації як традиційних, так і нетрадиційних;
- забезпечити вільний і демократичний доступ до інформації.
Оперативне і повноцінне забезпечення інформаційних потреб школи - одна з основних функцій сучасної шкільної бібліотеки. Крім того, бібліотека не лише інформаційний центр, вона є культурним центром. Від бібліотечного інформування залежить стан навчально-виховного процесу школи. Новий зміст і характер навчання залежить від завдань, які ставить перед собою бібліотека, від форм і методів її роботи.
Серед основних напрямів роботи нашої шкільної бібліотеки слід визначити:
- формування інформаційно-бібліографічної культури учнів шляхом проведення бібліотечно - бібліографічних занять;
- вивчення, формування та задоволення читацьких потреб у книгах та інформації;
- пропаганда літератури шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом.
ПАМ’ЯТКА ЧИТАЧА
1. Перед тим як розпочати читання, вибери книжку, в якій розкривається зміст матеріалу, що ти вивчаєш.
2. Пам'ятай, що читання - одне з найважливіших занять у самоосвіті і ставитися до нього треба серйозно.
3. Слід урізноманітнювати прийоми і способи читання.
4. Читаючи, думай, шукай головне, основне, найістотніше.
5. Не поспішай, вдумайся в логіку і зміст того, що ти читаєш.
6. Домагайся, щоб кожне речення, кожне слово, термін, фраза були добре зрозумілі.
7. Читай з олівцем у руках, роби потрібні помітки.
8. Обов'язково конспектуй прочитане. Конспект зберігається надовго, прочитане забувається .
9. Розпочату роботу доводь до кінця. Не залишай книжку недочитаною - головне може бути попереду.
10. Прочитавши, обдумай, чого навчила тебе книга.
11. Прочитане спробуй пов'язати з життям, з практикою, досвідом.
12. Не забудь пов'язати те, що читаєш (вивчаєш) з раніше вивченим і уявити його в системі знань.
13. Не поспішай кликати на допомогу інших, коли щось незрозуміло. Намагайся розібратися самостійно.
14. Де потрібно - змушуй працювати і уяву.
15. Читай не тільки зліва направо, а й повертайся до прочитаного: повторення - найкращий засіб закріплення прочитаного.
16. Навчись критично сприймати прочитане.
17. Обов'язково ознайомся з рецензіями і відгуками на книжку: один розум добре, колективний краще.
18. Раніше ніж критикувати книгу, добре розберись у її змісті.
19. Чужу критику на книжку читай після того, як прочитаєш книжку.
Чотири завдання, які повинні бути розв'язані під час читання:
Перше завдання при читанні - це зрозуміти і засвоїти прочитаний матеріал.
Друге завдання - продумати прочитане.
Третє - зробити з прочитаного потрібні для пам'яті виписки.
І, нарешті, четверте завдання - це усвідомити, чого нового навчила книжка.
Як читати книжку
1.Пам'ятай: читання - одне з найважливіших завдань у самоосвіті, ставитись до нього треба серйозно.
2. Внутрішньо налаштовуйся на читання. Не поспішай, не "ковтай" зміст книжки, а читай уважно, вдумливо, намагайся запам'ятати прочитане.
3. Зміст треба осмислювати. Не можна допускати механічного фіксування тексту.
4. Вчися читати швидко, не проговорюючи про себе, охоплюй поглядом цілі фрази, речення.
5. Для свідомого сприймання прочитай передмову, перегортаючи сторінки, обміркуй заголовки.
6. Коли щось незрозуміло, не поспішай гукати на допомогу інших. Спочатку спробуй самостійно розібратися. Користуйся словниками, довідниками.
7. Роби помітки, виписки, за потреби склади план (тези, конспект).
8. Найцікавіше запам'ятай. Порівнюй прочитане з уже відомими фактами, знайди йому місце в системі знань.
9. Прочитавши книжку, обміняйся думками і вра-женнями про неї з друзями, дай оцінку. Згадай основні образи, події, думки.
10. Порівняй власну думку про книжку з відгуками і рецензіями на неї: один розум добре, а колективний - краще.
11. Зроби відповідні записи про книжку у читацькому щоденнику.
Як вчити вірш на пам'ять
1. Уважно двічі-тричі прочитай увесь вірш.
2. Обміркуй зміст твору, умовно розділи його на смислові частини.
3.У кожній такій частині правильно визнач інтонацію, з якою будеш читати, розстав логічні наголоси, визнач паузи та темп читання.
4. Навчися читати вголос, дотримуючись цих вимог, спочатку кожну частину, а відтак увесь вірш.
5.Тепер без допомоги підручника спробуй пригадати вірш, повтори кожну частину по пам'яті.
6. Візьми книжку. Читаючи напам'ять, пе-ревіряй, чи правильно запам'ятав текст.
7. Відклади підручник, двічі чи тричі продекламуй увесь вірш.
8. Запам'ятай: знання тексту вірша треба довести до автоматизму. Це дасть змогу зосередитися на виразності читання.
9. Перед уроком уявно продекламуй вірш іще раз.
Якщо ти не задоволений звучанням окремих рядків, то ще є час усунути недоліки.
Як писати реферат
1. Визначити тему і мету повідомлення.
2. Дібрати відповідну літературу.
3. Опрацювати дібрані джерела з робочими стисли ми помітками, закладками в книжці.
4. Скласти план відповідно до обсягу реферату (його пункти розкриваються приблизно на однаковій кількості сторінок).
5. Оформити яскравий, привабливий вступ.
6. Дати перелік основних висновків, узагальнень та рекомендацій.
7. Оптимальний обсяг реферату - 10-12 друко¬ваних сторінок. Такий реферат потребує для усного викладу перед аудиторією 10-15 хв.
8. Під час усного виступу краще розповідати, а не читати реферат. Для цього скласти розгорнутий план-конспект на 2-4 сторінки.
9. Під час добору мовних засобів для написання реферату необхідно враховувати особливості наукового стилю.
Як писати твір
1. 3 кількох запропонованих тем обирай не найлегшу, а ту, яка тебе цікавить і хвилює.
2. Добре обдумай тему, визнач, який обсяг матеріалу вона охоплює.
3. Визнач основну думку майбутнього твору, намагайся зберегти її під час роботи над твором.
4. Склади план, чітко та стисло сформулюй думку кожного пункту. Не забувай, що назва основної частини в складному плані - це теза, яку потрібно довести.
5. Підбери епіграф, який висловлює основну думку твору.
6. Напиши вступ, який би доречно розпочинав тему. На початку твору вислови головну думку, потім обґрунтуй ЇЇ, доповни фактами із твору, у разі потреби наведи цитати.
7. Стеж за послідовністю викладу думок.
8. Дотримуй ся пропорційності частин твору і стеж за зв'язком між ними.
9. Висловлюй власне ставлення до всього, про що пишеш, роби власні висновки, узагальнення.
10. Наприкінці твору зроби загальний висновок, зумовлений змістом роботи.
11. Правильно і грамотно висловлюй свою думку.
12. Дотримуйся вимог до зовнішнього оформлення (план пиши перед текстом твору, залишай поля, дотримуйся абзаців).